Надежный помощник в выборе жилья
Надежный помощник в выборе жилья

Увеличение учетной ставки НБУ до 25% фактически делает невозможным развитие программ по кредитованию строительства и приобретение жилья, - эксперт

09.06.2022
0   комментариев
120

Збільшення облікової ставки НБУ до 25% фактично унеможливлює розвиток будь-яких, навіть гіпотетичних, програм з кредитування не лише забудовників, а й для потенційних покупців житла. 

Архитектура

Про це повідомив Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development.

За його словами, у другій половині 2022 року платоспроможний попит навряд чи суттєво зросте. Водночас, на думку експерта, в умовах відсутності кредитування, це може негативно позначитися на планах забудовників, що в умовах дефіциту коштів, будуть змушені призупинити зведення левової частки своїх об’єктів, концентруючи максимальні зусилля на завершенні напівготових об’єктів. 

“Відсутність доступних цільових кредитів під мінімальні відсотки саме на будівництво може спричинити велику кризу недобудов, адже в зоні ризику банкрутства можуть опинитися не лише невеликі та середні компанії, що будували переважно за залучені з продажів кошти, а й великі забудовники, в яких на стадії зведення перебуває кілька великих проєктів”, - зазначив експерт. 

Зупинка багатьох будівництв, велика кількість знищених будинків, міграційні процеси, зростання вартості будівельних матеріалів та дефіцит робочої сили, за словами Семенцова, - одні з найголовніших факторів, які призведуть до скорочення обсягів будівництва. І, за його прогнозом, вже у 2023 році Україна стикнеться із суттєвим дефіцитом готового житла. 

Експерт також висловив думку, щодо важливості розробки прозорої схеми компенсації постраждалим за зруйноване та пошкоджене житло внаслідок війни. Володимир Семенцов вважає, що одним із варіантів може стати впровадження цінних паперів (майнових сертифікатів) на суму оцінки втрат, які постраждалий зможе безперешкодно конвертувати у девелопера на квадратні метри. Водночас держава має гарантувати погашення таких цінних паперів за їхнім номіналом.

“Такий механізм може врахувати інтереси та права постраждалих від війни громадян, сприятиме здоровій конкуренції між девелоперами, що, в свою чергу, стимулюватиме первинний ринок, адже у девелоперів з’являться “живі” кошти. Крім того, такі “майнові сертифікати” можуть стати вагомим запобіжником корупції, що зазвичай супроводжує будь-які централізовані плани із забудови. До того ж “майнові сертифікати” унеможливлять ризики появи нової хвилі забудови невисокої якості, за прикладом масового будівництва “хрущівок”, - підкреслив фахівець.  

Він звернув увагу на те, що на початку травня аналітики зафіксували поновлення будівництва на заході, в центрі країни, а також у Києві. Водночас, як вважає Володимир Семенцов, відслідкувати реальне будівництво чи його “імітацію” важко, адже, наприклад, київським девелоперам вкрай важливо привернути увагу до своїх об’єктів з метою залучення потенційних покупців. 

“Наразі можна говорити, що первинний ринок знаходиться в стадії “хірургічного” перезавантаження. “Старого” первинного ринку вже більше не існує”, - наголосив він.  

Експерт перелічив кілька основних факторів, що спричинили докорінні зміни на первинному ринку: 

 • відсутність покупців-інвесторів, готових вкладати кошти в недобудований об’єкт (обмежені фінансові можливості потенційних інвесторів через складнощі з веденням бізнесу, необхідністю жити поза межами країни або за межами рідного міста та просто притримання наявних ресурсів до закінчення війни), 
 • дефіцит будівельних матеріалів та відсутність налагоджених нових логістичних ланцюжків для їхньої поставки, 
 • брак достатнього обсягу власних коштів девелоперів для повноцінного зведення ЖК, неможливість залучення банківських кредитів та ускладнений пошук співінвесторів в об'єктах, готовністю понад 40%, в яких реалізовано вже понад 40-50% квартир,
 • Знищений механізм розтермінування, за допомогою якого у 2021 році реалізовувалося понад 55% всіх квартир,
 • дефіцит кваліфікованих будівельників та загальний брак робочої сили, 
 • непрогнозованість війни - відсутність 100-відсоткових гарантій безпеки і перспектив завершення не лише активних бойових дій, а й ракетних обстрілів, 
 • важка економічна ситуація в країні, реальна, а не номінальна інфляція. 

З урахуванням цих факторів, як розповів Володимир Семенцов, зараз фактично неможливо скласти об’єктивну ціну м2 та рівень прибутку девелоперів. Адже ціни на будматеріали, за даними девелоперів, з березня по травень зросли в середньому на 15-20% і не виключено, що в подальші місяці вони можуть збільшитися ще як мінімум на 10%. Він зазначив, що зростання вартості будівельних матеріалів на 15-20% теоретично додає до вартості м2, залежно від обсягів і складності будівництва, в середньому від 5% до 10%.   

“Розуміємо, що в середньому зведення житлового комплексу триває до 2-х років і прибуток зазвичай розраховується на етапі планування ЖК. Фактично, більшість девелоперів опинилися в “пастці невизначеності”, що робить вкладання коштів на етапі будівництва досить ризикованим”, - вважає експерт.  

Він нагадав, що на початок 2022 року більшість обєктів, що зводилися в Україні, були розраховані на поступове залучення фінансування від продажів, а основне будівництво велося за рахунок власних коштів девелоперів у розмірі до 50% від загальної вартості проєкту. Фахівець вважає, що наслідки війни фактично змусять девелоперів поступово відмовитися від продажу квартир на етапі будівництва, натомість всі зусилля спрямувати на залучення достатнього фінансування, на дотримання термінів будівництва, на втілення нових форм інвестування, якими можуть стати Фонди інвестування в нерухомість (ФІНи). Проте ручне керування фондового ринку, блокування роботи більшості інвестиційних фондів не сприяє швидкому ввімкненню цього ефективного джерела фінансування.

“Українським девелоперським компаніям доведеться змінювати власні бізнес-процеси, залучаючи до реалізації проєктів співінвесторів, змінювати концепції ЖК, диверсифікувати власні ризики, розвиваючи у складі ЖК інші формати нерухомості, якими можуть стати, наприклад, сервісні апартаменти, а звідси й спрямовувати зусилля на створення компаній з управління таким об’єктами”, - підсумував Володимир Семенцов. 

Довідка

INSPI Development - інвестиційно-девелоперська компанія, що була створена в грудні 2020 року. Основна діяльність компанії спрямована на створення нових інвестиційно привабливих об'єктів нерухомості, а також на впровадження і розвиток інструментів інвестування в нерухомість. В планах компанії розвиток мережі сервісних апартаментів в Україні, розвиток нових форматів нерухомості та знакових об'єктів нерухомості.  

До 2025 року в портфелі компанії заплановано більше 10 об'єктів, серед яких мережа сервісних апартаментів, об’єкти комерційної та житлової нерухомості.

Фейсбук:  https://www.facebook.com/inspi.development 

Мероприятия

Все мероприятия
 • 21.09.22, 00:00
  Международная специализированная выставка энергосберегающего оборудования и альтернативных источников энергии «ISTWE» «Умный город&Умный дом» 21-22 сентября, 2022г. Международная выставка «Энергосберегающее оборудование и альтернативные источники энергии» и форум являются идеальным местом встречи для глобальных и местных заинтересованных сторон, руководителей уровня C, ведущих экспертов отрасли, производителей и поставщиков, лиц, принимающих решения, политиков и государственных служащих по всей цепи создания стоимости , чтобы участвовать в диалоге, обсуждать текущие проблемы и возможности для бизнеса, разрабатывать рыночные стратегии, делиться своими знаниями, продуманными подходами и определять решения, направленные на формирование будущего сектора альтернативной энергетики. Тематические разделы выставки: Биоэнергетика Ветроэнергетика Солнечная энергетика Гидроэнергетика Геотермальная энергетика Энергия окружающей среды Альтернативные виды топлива Энергосбережение «Умный город»&«Умный дом» Современные технологии «Умный город»&«Умный дом» Инвестиции в энергоэффективность Выставка собирает руководителей города и представителей международных организаций, научных учреждений и частных компаний для создания центра знаний для умных городов. На выставке представлены ключевые вертикали, составляющие структуру умного города для умных городов, включая здания, чистую, разумную энергию, транспорт, воду и т.д. Присоединяйтесь к встрече отраслевых и государственных лидеров со всего мира, чтобы получить представление и узнать, как инновации и сотрудничество могут привести к революционным изменениям в секторе возобновляемой энергии. Контакты: Тел. +380 44 593 19 01 Моб. +380 68 991 55 70 E-mail: info@agroinkom.com.ua Сайт: https://istwe.agroinkom.com.ua/uk/o-vystavke/  …
  234
 • 21.09.22, 00:00
  Международная выставка «МАСЛОЖИРОВАЯ ИНДУСТРИЯ» с 21 по 22 сентября 2022 года Эта мера является единственной в Украине площадкой для эффективного взаимодействия профессионалов науки, производства и бизнеса масложирового рынка. Представители бизнеса со всей Украины встречаются, чтобы обсудить свои проблемы и достижения, новые проекты и пути развития масложировой отрасли. В бизнес-форуме есть возможность каждому участнику выставки выступить с презентацией, докладом, семинаром. Целевая аудитория: специалисты предприятий масложировой отрасли и смежных отраслей пищевой промышленности, торговые компании, сотрудники учебных институтов пищевых направлений, поставщики пищевых ингредиентов, красителей и добавок, производители оборудования и упаковки для масложировой отрасли, органы стандартизации и метрологии. Бизнес-Форум «Масло жировой комплекс Украины» «Современные технологии и перспективы развития масложировой промышленности в Украине и мире». Организатор: Ассоциация Укролияпром ДЕГУСТАЦИЯ РАСТИТЕЛЬНЫХ МАСЕЛ: «Растительные масла – надежный путь к здоровой жизни» (подсолнечное, рапсовое, горчичное, льняное, кунжутное, сафлоровое). Организатор Институт масличных культур НААН (соорганизатор выставки). Торжественная церемония награждения победителей конкурса: «ТОП-10 инновационных компаний в масложировой отрасли 2022» Ожидается около 400 участников! Приглашаем всех участников рынка принять участие в выставке и бизнес-форуме и сформировать общее видение развития масложировой отрасли Украины! Контакты: Тел. 044 593 19 01 Моб. 068 991 55 70 info@agroinkom.com.ua //https://oil.agroinkom.com.ua/uk/  …
  259
photo
У вас остались вопросы?
scroll